موسسه گل وگیاه تهران گل
 
قالب وبلاگ
حسن یوسف ( epipremnum aureum )

این بار به معرفی گیاهی می پردازیم که گویی با زندگی و به خصوص دوران کودکی ما گره خورده است و هر بار دیدن این گیاه ما را به دوران کودکی می برد و این گیاه چیزی نیست جز حسن پوسف.

حسن پوسف گیاه آپارتمانی بسیار مقاوم و متنوع می باشد و در رنگ ها و طرح های برگ مختلف دیده می شود این گیاه نسبت به نور با تغییرات رنگی سریع عکس العمل نشان می دهد به طوریکه شما می توانید این تغییرات را در عرض دو تا سه روز ببینید.

تکثیر متداول حسن پوسف از طریق قلمه ساقه های پایینی گیاه می باشد که در یک خاک با زهکشی خوب سریع ریشه دار می شود و می توان قلمه ها را در یک گلدان قرار داد و حسن یوسف پر شاخه و زیبایی داشته باشیم و همین طور برای جلوگیری قد کشیدن بیش از حد ساقه حسن پوسف اول باید نور خوب و مناسب برایش فراهم کرد، دوم هر دو ماه یکبار سر شاخه ها را هرس کرد تا گیاه به جای قد کشیدن و از دست دادن فرم اولیه کرپه و کوتاه و پرعمل آید.

روش دیگر ازدیاد حسن پوسف کاشتن بذر در اوایل بهار می باشد که در این روش تلفات بیشتر می باشد ولی در عوض حسن پوسف بعمل آمده خوش رنگ تر و زیباتر می باشد.

آبیاری حسن یوسف به دلیل این که در معرض تابش نور خورشید می باشد معمولا یک روز در میان می باشد ولی اگر حسن پوسف شما در محلی که نور کم دارد و یا زیاد گرم نیست هفته ای دو بار کافی است.

آفت معمول در حسن یوسف کنه پنبه ای می باشد که در پشت برگ ها ظاهر می شود و به مرور از مواد غذایی گیاه تغذیه می کند و باعث ریزش شدید برگ ها می شود و برای دفع این آفت می توان از سم دیازنون رقیق استفاده کرد.

از انواع متفاوت حسن پوسف از حسن یوسف می توان از حسن پوسف شاپرکی، برگ قرمز، برگ بنفش، برگ سفید و سبز نام برد.

[ شنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 18:48 ] [ تهران گل ]
پوتوس ( potos )

در این قسمت به معرفی گیاهی خواهیم پرداخت که در تمامی خانه ها و آپارتمان ها حتما انواعی از آن را می توانیم ببینیم و در بین مردم از جایگاه مناسبی به دلیل مقاومت زیادش برخوردار است این گیاه در میان عوام به گل پیچک شهرت دارد و نام علمی آن پوتوس و از خانواده —– می باشد.

پوتوس همان طور که از نام عامی اش برمی آید گیاهی رونده است دارای برگ های به صورت پنچ فارسی یا قلب که به دلیل شباهت نوعی از پوتوس به قلب به آن پوتوس قلبی هم می گویند، رنگ برگ های پوتوس معمولا سبز می باشد ولی انواعی از پوتوس وجود دارد که دارای رگه های سفید یا طلایی می باشد که در اصطلاح به آن پوتوس ابلق نیز می گویند.

پوتوس گیاهی است رونده با رشد سریع به همین دلیل در مکان های که نیاز به یک گیاه پوششی است از انواع پوتوس استفاده می شود البته ناگفته نماند که پوتوس با شرایط نور کم نیز سازگار ولی در این شرایط برگ ها به تدریج کوچک و کوچکتر می شود.

تکثیر پوتوس اغلب از طریق قلمه زدن می باشد به این طریق که از ساقه قدیمی گیاه به اندازه ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر از گیاه بریده و به خزانه قلمه ها منتقل می کنیم با رطوبت بالای خزانه گیاه زودتر ریشه دار شود و بعد از ریشه دار شدن، قلمه ها را به گلدان به صورت آویز و یا اینکه پای خزه ایی که به دور چوپ و یا قالب خزه قرار گرفته منتقل می کنیم تا پوتوس به دور خزه پیچیده شود و گیاه را به صورت یک درخچه کوچک داشته باشیم.

برای کود دهی پوتوس می توانیم از کریستالون مخصوص ۱۸ درصد و یا کود های مایع به صورت غبار پاشی روی برگ های پوتوس استفاده کرد که این کود مایع که بر روی برگ های غبار پاشی می شود سریع تر جذب گیاه می شود و در رشد تاثیر دارد، البته از انواع کود های آهن برای سرسبزی و خرمی این گیاه نیز استفاده می شود اتفاقات عمده ای که برای این گیاه در آپارتمان ها روی می دهد عبارتند از: زردی برگ ها که ناشی از فقر غذایی خاک گیاه ، سوختگی نوک برگ ها که به موجب آبیاری کم گیاه روی می دهد، گندیدگی ریشه و ساقه گیاه که ناشی از آبیاری زیاد و غرقابی شدن خاک می باشد.

در گلخانه ها معمولا آفت عمده این گیاه شته، کنه یا حلزون می باشد.

انواع پوتوس که در ایران می باشد می توان از پوتوس سبز، پوتوس ابلق، پوتوس های برگ درشت و همچنین پوتوس قلبی یا همان پوتوس اسکاندیس نام برد.

[ شنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 18:44 ] [ تهران گل ]
گندمی ( Chlorophytum )

   از قدیمی ترین گیاهانی که در خانه های قدیمی و در هر حیاطی در فصل تابستان می شد دید گیاهی نبود جز گندمی یا  سجافی که واریته های گوناگونی از جمله گندمی سبز، گندمی ابلق یا طلایی دارد.

   گندمی گیاهی با نام لاتین کلروفیتوم (Chlorophytum) از خانواده لیلیاسه ها می باشد که دارای ۴۰ گونه مختلف است .خصوصیت بازر و قابل توجه گندمی سریع الرشد بودن و سازگاری با انواع اب و هوای مختلف می باشد.

   گندمی دارای برگ های گندمی شکل خمیده و شاخه های سیمی مانند است که در فصل تابستان گل های سفید ریزی بر روی ان ظاهر می شود.

   از انجایی که گندمی نسبت به سرما نیز مقاوم است می توان از گندمی در محیط هایی که دمای ان از ۸ درجه کمتر نمی شود استفاده کرد.

   گندمی نسبت به نور حساسیت قابل توجهی ندارد ولی اگر در معرض تابش نور خورشید قرار گیرد موجب سوختگی برگها و اگر در محیط های بیش از حد کم نور قرار موجب کم رنگی برگها و طویل شدن ساقه می گردد.

   در فصل بهار چنانچه ریشه تمام گلدان گندمی را پر کرده باشد می توان گلدان انرا تعویض کرد.

   آبیاری در تابستان هر روز و در زمستان یک نوبت در هفته برای گندمی کافی می باشد.

   ازدیاد گندمی از طریق کاشت گندمی کوچکی که بر روی ساقه های گل می روید و یا از طریق تقسیم ریشه گیاه امکان پذیر می باشد.

[ شنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 18:39 ] [ تهران گل ]
شمعدانی ( geranium spp )
  نام گیاه شمعدانی با خاطرات کودکی تمام مردم ایران گره خورده است و هرگاه نام شمعدانی را می شنویم ناخوداگاه به یاد یک حیاط قدیمی با یک حوضچه کوچک ابی در وسط حیاط که دور تا دور این حوضچه ابی با شمعدانی های رنگارنگ پر شده است ، می اندازد و چه خوب است که این امتداد خاطره را برای کودکانمان نیز ادامه دهیم . با این هدف در این قسمت در مورد شمعدانی به پاره ایی توضیحات می پردازیم.

   شمعدانی جزو گیاهان نشایی می باشد با این تفاوت که در بعضی موارد تا چندین سال می توانیم از زیبایی های این گیاه استفاده کنیم .شمعدانی با نام لاتین  Geranium spp دارای انواع گوناگونی از قبیل شمعدانی ایرانی و هلندی ،شمعدانی پیچ رونده یا پیچ روسی ،شمعدانی اژدر و… که هر کدام از این انواع دارای رنگ ها و واریته های گوناگون می باشند.

   شمعدانی دارای رشد متوسط است که هر چند دارای برگ های زیبا و منحصربفردی می باشد ،با ظهور گل ها که با در معرض نور قرار گرفتن شمعدانی پدیدار می شوند زیبایی دو چندانی می یابد . این گل ها بیشتر در فصول گرم سال ظاهر می شوند ولی گاهی گل های شمعدانی را در پاییز و زمستان نیر می بینیم .

   شمدانی همانطور که گفته شد به محیطی افتابی یا حداقل نیم سایه نیاز دارد و دارای سازگاری بسیاری با انواع اب و هوا می باشد و می توان گفت شمعدانی از انجایی که با هر نوع اب و هوا سازگار است از لحاظ ابیاری نیز دارای مقاومت زیادی می باشد به این صورت که اگر از شمعدانی در محیط بیرون استفاده می شود در فصل گرما به ابیاری روزانه و اگر ار ان در محیط های بسته با نور خوب استفاده می شود به ابیاری ۲ تا۳ نوبتی در هفته نیاز دارد .

   شمعدانی ها دارای خاک مخصوصی نیستند اما مخلوطی از خاک برگ ،خاک باغچه و کود حیوانی می تواند برای شمعدانی ایده ال باشد .

   در بعضی موارد حتی دیده شده که ارتفاع و قطر تاج شمعدانی به نیم متر رسیده است به این خاطر است که برای جلوگیری از رشد نا منظم شمعدانی در فصل زمستان هرس مختصر توصیه می شود.

[ شنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 18:33 ] [ تهران گل ]
پاندانوس ( pandanus )

   گیاهی که امروز به معرفی آن می پردازیم بسیار مقاوم و سازگار با آب و هوای ایران و آپارتمان می باشد و این گیاه چیزی نیست جز پاندانوس (Pandanus) که در زبان انگلیسی به نام Screw Pine که در لغت به معنای گیاه پیچ معروف است و این به دلیل پیچیدن برگ ها حول یک محور که همان ساقه گیاه می باشد، است.

   پاندانوس از خانواده پانداناسه است و متعلق به مناطق گرم است. این گیاه در برابر نور با تغییر رنگ عکس العمل نشان می دهد به این طور که با دیدن نور سبز برگ ها به طلایی و کرم تغییر می کند و در غیر این صورت سبز رنگ می شود البته باید گفت که پاندانوس نیز مانند باقی گیاهان به دلیل تنوع رنگی برگ هایش و حالت رنگ موجود در برگ هایش انواع مختلف دارد از جمله پاندانوس طلایی که در این نوع در صورت نورگیری خوب رنگ برگ از سبزی به طلایی تغییر می کند یا پاندانوس خط دار که خط دار که خط های موجود در وسط و حاشیه برگ در اثر تابش نور پهن تر می شود.

   در طبعیت و زادگاه پاندانوس اندازه آن به ۱۰ متر می رسد و باید این را بدانیم که با رشد پاندانوس به دلیل وجود برگ های کشیده به فضای زیادی نیاز داریم. برگ های پاندانوس از ساقه تا انتها در زیر و لبه برگ ها دارای خارهای ریز می باشد.

   تکثیر پاندانوس از طریق جداکردن پا چوش ها یا بچه گیاهان رویده شده در پای گیاه مادر می باشد به این ترتیب که بایستی کمی خزه به هر ساقه گیاه که دارای پاچوش می باشد و منتظر شویم تا پاجوش در خزه ریشه بزند و سپس آن را از گیاه مادر جدا و در گلدان جداگانه قرار می دهیم.

   آبیاری پاندانوس در فضاهای داخلی حداقل ۲ تا ۳ بار در میان می باشد و اگر نوک برگ پاندانوس خشک باشد باید آبیاری را افزایش داد.

   حداقل دمای قابل تحمل پاندانوس در فصل سرد ۱۰ درجه می باشد و اگر دیدید که در پایه گیاه دچار گندیدگی شده علت از سرما و آبیاری زیاد می باشد.

   امیدوارم با تهیه گیاه زیبای پادانوس لذت تجربه داشتن گیاهی که سریع به نور واکنش نشان می دهد را بدست آورید.

[ شنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 18:27 ] [ تهران گل ]

شامادورا ( chamaedoera )

اسم علمی این گیاه Chamaedorea elegans ، از خانواده palmaceae می باشد . این جنس دارای گونه های چندی است که همگی به عنوان گیاهان آپارتمان استفاده می شوند. به طور کلی شیبیه درخت خرما هستند و اندازه های آنان گوناگون می باشند. کامه‌دورآ دارای یک ساقه است که در انتهای آن خوشه ای از برگ ها قرار می گیرند. گونه elegans ارتفاعی کم تر از یک متر دارد و دارای برگهای خمیده بسیار زیبایی است. برگچه های آن تقریبا مستطیلی شکل می باشد گل ها به صورت پیازچه هایی زرد رنگ کوچک بوده که بر روی دم گل های باریک قرار می گیرند.

مراقبت: کامه‌دو‌آ به نور متوسط، گرمای معمولی، خاک همیشه خیس، رطوبت نسبی بین ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد.

کود: کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۲ گرم در لیتر، هر هفته یک بار از فروردین تا مهر ماه مورد استفاده قرار داد.(بهترین کود کریستالون ۱۸ درصد می باشد)

خاک: خاک جنگل یعنی همان خاک هوموسی برای رشد گیاه کامه‌دورآ مناسب است چون این نوع خاک در دسترس همه نیست می توان از خاک کوکوپیت یا همان خاکبرگ استفاده کرد.

ازدیاد: برای تکثیر این گیاه، باید بتوانید شرایط مناسبی را برای جوانه زدن بذرها، به وجود آورید. بذرها را در سینی بذر که حاوی کمپوست مخصوص قلمه و بذر با پایه پیت می باشد، بکارید و در دستگاه گرمازایی تکثیر، قراردهید یا اینکه دمای محیط را حدود ۲۱ درجه سانتیگراد و یا حتی بالاتر دما یعنی ۲۴ درجه سانتیگراد به طور ثابت نگاه دارید. به طور کلی درصد بذرهایی که جوانه می زنند نسبتا پایین است. بذرهای این گیاه را باید از اواسط بهار تا اوایل تابستان کاشته و در سایه روشن نگهداری نمود. بسیار مهم است که جوانه ها را به طور منظم کنترل کنید تا فساد قارچی به وجود نیامده باشد. زیرا ممکن است قسمتهای پایین ساقه توسط قارچها صدمه ببیند. زمانی که نشاءها به طول ۵ سانتیمتر رسیدند ، آنها را بیرون آورده و در گلدان دیگری بکارید و دقت کنید، آبیاری بیش از اندازه صورت نگیرد البته در صورت عدم دسترسی به بذر می توان پا جوش های گیاه مادری را جدا و در خاک حاوی کمپوست قرار داد وبعد از رشد انرا به گلدان جدید منتقل کرد.

[ شنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 18:22 ] [ تهران گل ]
کود کریستالون

   این کود که محصول کشور هلند می باشد معروف به کود هلندی نیز می باشد این نوع از کود شیمیایی به دلیل اینکه خیلی سریع جذب ریشه گیاه می شود و قابلیت حلالیت سریع در آب را دارد و حاوی مقادیر زیادی ریز مغذی و مواد معدنی مورد نیاز گیاهان می باشد دارای مصرف زیادی می باشد و به دلیل اینکه بصورت پودر و عنصر یکدست می باشد و در بین طرفدارن گل گیاه به غذای گیاه معروف می باشد.

   البته کود کریستالون به رنگ های مختلفی می باشد که هر رنگ بسته به میزان عناصر و نوع آنها دارای مصرف خواص است ولی برای گیاهان آپارتمانی بیشترین میزان مصرف مربوط به کریستالون مخصوص ( Special Kristalon ) است.

   خواص کود کریستالون عبارتند از : ۱- حل شدن سریع در آب ۲-قرار گرفتن ریز مغذی ها در سطح بالای آب و به صورت متعادل ۳- حاوی ریز مغذی و مواد معدنی ( آهن – منگنز – روی و مس ) ۴- عاری از نامحلول ها و سم های گیاهی ۵- عاری از اوره بجز ( Special Kristalon ) و در حد بسیار ناچیزی از سدیم و کلر

  در ادامه به انواع کود کریستالون و رنگ های آن و میزان درصد مواد موجود در آن اشاره می کنیم.

۱- کریستالون مخصوص ( Kristalon Special )درصد ( ۳+۱۸+۱۸+۱۸ ) مصرف عمومی برای تقویت ریشه گیاه
۲- کریستالون زرد ( Kristalon Yellow ) درصد ( ۱۳+۴۰+۱۳ )
۳- کریستالون قهوه ای ( Kristalon Brown ) درصد ( ۴+۳۸+۱۱+۳ )
۴- کریستالون قرمز ( Kristalon Red ) درصد (۱+۳۶+۱۲+۱۲) برای گلدهی گیاهان در دوران گلدهی و قبل از آن بسیار موثر است تا جایی که برای گلدهی کاکتوس ها از آن استفاده می شود.
۵- کریستالون سفید ( Kristalon white ) درصد (۳+۳۰+۵+۱۵)
۶- کریستالون آبی ( Kristalon Blue ) درصد ( ۳+۲۰+۶+۱۸ )
۷- کریستالون نارنجی ( Kristalon Orange ) درصد ( ۳+۳۶+۱۲+۶ )
۸- کریستالون خیاری رنگ ( Kristalon Cucumber ) درصد ( ۲٫۵+۳۱+۱۱+۱۴ )
۹- کریستالون سرخ ( Kristalon Scarlet ) درصد ( ۴٫۵+۳۶+۱۲+۷٫۵ )

[ شنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 18:2 ] [ تهران گل ]
کود آهن

   کود آهن در گیاهان زینتی علاوه بر تقویت گیاه خاصیت بارزی که می توان به آن اشاره کرد تاثیر فوق العاده در رنگ سبز برگ های گیاه می باشد. کود آهن با توجه به عناصر و مواد تشکیل دهنده اش و کارخانه ای که آن را تولید می کند با نام های تجاری مختلفی عرضه می شود که دو نوع معروف آن ( Tenso Fe – Hydropluse ) و سکوسترن می باشد.

   این کود را در بازه زمانی بیست روزه می توان برای گیاه استفاده کرد که باعث ایجاد رنگینه در برگ گیاه و سرسبزی و شادابی گیاه می شود.

   کود آهن نیز همانند کریستالون به صورت پودر سرخ رنگ می باشد که در آب قابل حل و از طریق ریشه سریعا جذب گیاه می شود.

   البته کود های بسیار دیگری در بازار موجود می باشد اعم از کود های مایع که می توان با غبار پاشی بر روی برگ های گیاه و جذب آنی از طریق برگ مصرف گردد و یا کود های جامد که به صورت ذرات بر روی خاک گیاه ریخته می شود که به مرور جذب گیاه شود که در فرصت آتی به آن ها اشاره خواهیم کرد.

[ شنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 17:57 ] [ تهران گل ]


کوردیلین

گیاه کوردیلین از انواع گیاهان زینتی و از خانواده نخل ها است. این گیاه را می توان به راحتی در فضای آپارتمان پرورش داد و سازگار با هر نوع آب و هوا به جز آب و هوای خشک است.
در صورت پرورش این گیاه در آب و هوای خشک می توان از دستگاه بخار ساز برای تأمین رطوبت استفاده کرد. قبل از کاشت، گلدان ها را از خاک مرطوب و غنی از خاک برگ و کودهای حیوانی پر کرده و نهال را در آن قرار دهید.
گلدان ها را در نورگیرترین قسمت آپارتمان قرار دهید. گیاه کوردیلین برای رشد، باید روزانه به مدت چهار تا شش ساعت در معرض نور خورشید قرار بگیرد. در صورت کاشت این گیاه در فصل زمستان، دقت کنید، درجه حرارت اتاق کمتر از ۱۸ درجه سانتیگراد نباشد. آبیاری گیاه باید بطور منظم و حداقل سه بار در هفته صورت گیرد. خاک گیاه باید همیشه مرطوب بوده و PH آن بالاتر از هفت و قلیایی باشد. تکثیر این گیاه از طریق قلمه زدن امکان پذیر است.
برای تکثیر قلمه ها را پس از جدا کردن در یک ظرف پلاستیکی قرار داده، با کیسه آن را پوشانده و در مجاورت نور قرار دهید. پس از مشاهده ریشه گیاه آن را به گلدانی در اندازه متوسط انتقال داده و گیاه را آبیاری کنید.
[ شنبه نهم اردیبهشت ۱۳۹۱ ] [ 16:25 ] [ تهران گل ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

باسلام خدمت تمام دوستداران گل و گیاه.وبلاگ تهران گل درجهت ارائه اطلاعات مفید درباره گیاهان تزئینی راه اندازی شده است،امیدوارم شما دوستان عزیز با نظرات و پیشنهادات خود مارایاری بفرمایید.در ضمن برای دیدن تمامی مطالب وبلاگ به آیکون عناوین مطالب در بالای وبلاگ مراجعه بفرمایید.یاعلی
امکانات وب

.

  • دانلود فیلم
  • قالب وبلاگ